Rynek nieruchomości to nie tylko mieszkania nowe, które na sprzedaż wystawił deweloper. Znaczną część ofert stanowią te pochodzące z rynku wtórnego. To właśnie na takie mieszkanie decyduje się znaczna część kupujących. Czy na pewno jest to dobry wybór? Jakie zalety ma tak zwany rynek wtórny?

Czym jest rynek pierwotny i rynek wtórny nieruchomości?

Rynek pierwotny i rynek wtórny to dwa określenia nierozerwalnie związane z rynkiem nieruchomości. Ten pierwszy obejmuje mieszkania nowe, w których dotychczas nikt nie mieszkał. Są one sprzedawane bezpośrednio przez inwestora, którym najczęściej jest deweloper, ale może nim być także spółdzielnia mieszkaniowa.

Rynek wtórny to z kolei mieszkania z drugiej ręki. W tym przypadku mieszkanie kupujemy nie od inwestora, a od jego aktualnego właściciela, którym może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Co ważne, mieszkania z rynku wtórnego to te, które były już użytkowane. Może nawet okazać się, że mieszkanie jest zamieszkałe w momencie sprzedaży, a lokator zobowiązuje się opuścić je w określonym czasie od podpisania umowy.

Czy wybór mieszkań z rynku wtórnego jest duży?

Tym, co przemawia za zakupem mieszkania z rynku wtórnego jest dla wielu osób ogromny wybór. Mieszkań nowych tak naprawdę nie ma wiele. Często trzeba się na nie „zapisywać”, a następnie czekać kilka lat aż deweloper je wybuduje. Nie każdy może sobie na to pozwolić. W przypadku rynku wtórnego tego problemu nie ma. Mieszkania przeznaczone na sprzedaż znajdują się w różnych lokalizacjach, mają różny metraż, ilość i rozkład pomieszczeń. Dostępne są także w różnej cenie, co sprawia, że każdy ma szansę znaleźć to dopasowane do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Które mieszkania są droższe – z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Mniej trzeba oczywiście zapłacić za mieszkania z rynku wtórnego. Zdarza się, że różnica w cenie jest naprawdę ogromna. Wiele osób powie w tym miejscu, że takie mieszkania trzeba na ogół wyremontować. Oczywiście jest to prawda, ale bardzo często nawet koszt remontu nie zrównuje ceny mieszkania z rynku wtórnego z tą, z którą trzeba liczyć się w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego.

Jak dokładnie można obejrzeć mieszkanie przed zakupem?

Wiele osób podkreśla, że rynek wtórny jest lepszym wyborem jeszcze z jednego powodu: pozwala na dokładne obejrzenie mieszkania przed podjęciem decyzji. Można przyjrzeć się podłogom, sprawdzić w jakim stanie są okna, dokładnie ocenić rozkład mieszkania, a tym samym jego funkcjonalność. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego często kupujemy niejako w ciemno. Mieszkanie można obejrzeć wyłącznie na rzucie deweloperskim, który wielu osobom nie mówi zbyt wiele. Po odbiorze mieszkania może okazać się, że jest ono kompletnie niefunkcjonalne, a układ pomieszczeń w ogóle nie odpowiada indywidualnym potrzebom. Nie każdy potrafi bowiem dobrze czytać z przedstawianych mu rysunków technicznych. Skup nieruchomości, a w szczególności skup mieszkań prowadzimy w miastach: KrakówKatowice i Warszawa.

Rynek wtórny mieszkań jest naprawdę rozbudowany i daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o zakup mieszkania. Pod wieloma względami przewyższa rynek pierwotny, który w Polsce nie prezentuje się zbyt imponująco.

5/5 - (3 votes)