Zakup mieszkania to zawsze poważna inwestycja, która na ogół wiąże się z zaciągnięciem ogromnego kredytu w banku. Dlatego zawsze powinna wiązać się z przemyślanymi decyzjami. Tym, co trzeba rozważyć, jest pochodzenie mieszkania. Postawić można bowiem na to z rynku pierwotnego bądź zdecydować się na M, które było już użytkowane. Jakie są różnice między wtórnym a pierwotnym rynkiem nieruchomości?

Jak wygląda stan techniczny mieszkań?

Rynek pierwotny to przede wszystkim mieszkania, których dotąd nikt nie użytkował. Są to mieszkania nowe, które dopiero co zostały oddane do użytku. Można więc zakładać, że nie mają usterek technicznych. Jedyne, co trzeba w takim mieszkaniu zrobić, to zadbać o wykończenie. Mieszkania z rynku wtórnego były użytkowane nierzadko przez wiele lat. Mogło to oczywiście odbić się na stanie technicznym mieszkania. Zdarza się, że mieszkania z rynku wtórnego wymagają remontu. Wymienić trzeba podłogi, płytki w łazience czy okna. Może też okazać się, że wprawdzie stan techniczny mieszkania nie jest zły, ale nie odpowiada nam styl, w jakim mieszkanie urządzono. Wówczas również czeka nas remont.

Które mieszkania są droższe – z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Cena jest często kryterium decydującym przy wyborze mieszkania. Zakup zarówno lokum z rynku wtórnego, jak i pierwotnego wiąże się z naprawdę dużym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że na ogół to rynek wtórny gwarantuje nam mieszkania tańsze. Różnice w cenie mogą być naprawdę istotne. Może nawet okazać się, że na mieszkanie z rynku pierwotnego nie dostaniemy kredytu ponieważ nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska. Już jednak zakup mieszkania z rynku wtórnego będzie możliwy – bank udzieli kredytu, który będzie po prostu nieco niższy.

Czy warto kupować urządzone mieszkanie?

Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego, musimy zmierzyć się z wykończeniem mieszkania i jego urządzeniem od początku do końca. Każde pomieszczenie wymaga szeregu prac. Położyć trzeba podłogi, płytki w łazience, pomalować ściany, zamontować drzwi. Prace te są naprawdę drogie, a do tego czasochłonne. Tymczasem rynek wtórny oferuje mieszkania, które są wykończone, urządzone i nie zawsze wymagają remontu. Wiele osób sprzedaje takie mieszkania razem z wyposażeniem. Często w cenie są na przykład meble kuchenne. Decydując się na kupno takiego M, nie musimy już niczym się martwić. Wystarczy podpisać umowę kupna – sprzedaży, a następnie się wprowadzić.

Jakie mieszkanie wybrać – z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Dla jednych bardziej atrakcyjne będą mieszkania z rynku pierwotnego, inni powiedzą, że interesuje ich tylko rynek wtórny. Decydując się na zakup mieszkania, zawsze należy zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami, potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Pozwoli to na podjęcie najlepszej decyzji. Trzeba bowiem pamiętać, że jest to decyzja na lata. Skup nieruchomości, a w szczególności skup mieszkań prowadzimy w miastach: KrakówKatowice i Warszawa.

Rynek wtórny i pierwotny nieruchomości dość mocno się między sobą różnią. Warto o tym pamiętać, decydując się na zakup mieszkania.

5/5 - (2 votes)