Decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z poważniejszych, jakie podejmujemy w życiu. W większości przypadków wiąże się z koniecznością zaciągnięcia ogromnego kredytu, który następnie spłacany będzie przez najbliższych dwadzieścia czy trzydzieści lat. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, chcąc kupić mieszkanie. Pozwoli to na znalezienie lokum, które idealnie wpisze się w indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Czy cenę mieszkania trzeba brać pod uwagę?

Oczywiście! Jest to jeden z ważniejszych elementów, który zawsze trzeba uwzględnić. Warto jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań zgłosić się do banku i poznać własną zdolność kredytową. Pozwoli to na ustalenie kwoty, za którą można mieszkanie kupić. W efekcie od razu można zawęzić zakres poszukiwań, eliminując te mieszkania, które są zbyt drogie. Pozwoli to na znaczną oszczędność czasu.

Czy okolica powinna mieć wpływ na decyzję o zakupie mieszkania?

Wiele osób kupujących mieszkanie popełnia ogromny błąd, nie przyglądając się najbliższej okolicy osiedla, na którym zlokalizowane jest wybrane przez nich M. Po wprowadzeniu do mieszkania okazuje się, że zrobienie zakupów nie jest takie proste, bo na osiedlu nie ma sklepu, dziecko trzeba wozić do przedszkola znajdującego się w innej dzielnicy, a autobusy miejskie jeżdżą tak rzadko, że najlepiej poruszać się autem. Zawsze warto pospacerować po najbliższej okolicy bloku, w którym znajduje się interesujące nas mieszkanie. Jeśli mamy dzieci, koniecznie trzeba sprawdzić gdzie zlokalizowana jest najbliższa szkoła czy przedszkole. Przyda się apteka, przychodnia lekarska i oczywiście sklep. Warto też zapoznać się z rozkładem komunikacji publicznej – nie każdy chce zawsze przemierzać miasto własnym autem.

Jaki jest stan prawny nieruchomości?

Nigdy nie należy podpisywać umowy kupna – sprzedaży mieszkania bez sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości. Dobrze jest zapoznać się z księgą wieczystą. Nie bez powodu agenci nieruchomości i prawnicy podkreślają, że jest ona prawdziwą skarbnicą wiedzy. W dokumencie tym znajdziemy dane dotyczące właścicieli, ale przeczytamy także o ewentualnych obciążeniach. I nie chodzi tu tylko o hipotekę, ale również ewentualną służebność.

Czy przed zakupem mieszkania udać się do spółdzielni mieszkaniowej?

Może zdarzyć się tak, że mieszkanie, które nas zainteresowało, jest zadłużone w spółdzielni mieszkaniowej. Zaległy czynsz może po zakupie M stać się poważnym problemem. Dlatego zanim podpiszemy umowę zawsze należy udać się do spółdzielni i dokładnie sprawdzić jaka jest sytuacja mieszkania. Można także poprosić aktualnego właściciela o przedstawienie zaświadczenia ze spółdzielni, że mieszkanie nie jest zadłużone. Koniecznie trzeba także sprawdzić kwestie rachunków za prąd. Odcięta energia elektryczna nie będzie bowiem miłą niespodzianką w nowym lokum.

Skup nieruchomości, a w szczególności skup mieszkań prowadzimy w miastach: KrakówKatowice i Warszawa.

Kupując mieszkanie, nigdy nie należy się spieszyć. Pośpiech może skutkować zakupem mieszkania zadłużonego czy położonego w kiepskiej okolicy. Tymczasem jest to zbyt duża inwestycja, aby pozwolić sobie na wpadkę.

5/5 - (1 vote)