Warto remontować mieszkanie przed sprzedażą tylko wtedy, gdy remont podniesie cenę o więcej, niż sam kosztuje. Remont generalny 50-metrowego mieszkania zaczyna się od 120 000 zł wg stawek BudujemyDom.pl, a przez cały czas prac mieszkanie nie jest wystawione. Sprzedaż w obecnym stanie daje mniej pieniędzy, ale od razu. Policz obie ścieżki, zanim zadzwonisz po ekipę.

Ten tekst publikuje 123 Skup Nieruchomości — firma, która kupuje mieszkania za gotówkę. Ścieżka C w poniższym zestawieniu to nasza własna oferta i tak ją oznaczamy. Dane rynkowe w ścieżkach A i B pochodzą ze źródeł zewnętrznych, podlinkowanych na końcu. Stan prawny i ceny: wrzesień 2026.

Pytanie, czy warto remontować mieszkanie przed sprzedażą, wygląda na pytanie o gust. Nie jest. To pytanie rachunkowe i da się je rozstrzygnąć kartką papieru. Poniżej masz liczby, których do tego potrzebujesz — łącznie z warstwą podatkową, którą poradniki zwykle pomijają, a która potrafi zamienić opłacalny remont w stratny.

Uprzedzam o jednym. Dwie liczby, które często krążą przy tym temacie, nie mają źródła z opisaną metodologią: rzekoma różnica między ceną mieszkania do remontu a po remoncie, podawana zwykle jako dwadzieścia do trzydziestu procent, oraz „średni czas remontu”. Szukałem dla nich pierwotnego badania i nie znalazłem, więc ich tu nie podaję. Wolę dać ci mniej liczb i każdą z datą oraz źródłem.

Ile naprawdę kosztuje remont mieszkania przed sprzedażą?

Remont generalny kosztuje dziś od 2400 do ponad 3200 zł za metr kwadratowy, czyli od 120 000 zł za mieszkanie 50-metrowe — stan na lipiec 2026, wg zestawienia serwisu BudujemyDom.pl opartego na cennikach ogólnopolskiego systemu informacji o cenach w budownictwie SEKOCENBUD i badaniu Santander Consumer Bank „Polaków portfel własny”.

Traktuj to jak widełki, nie jak cenę. Dolna granica to mieszkanie ze sprawnymi instalacjami, w którym wystarczy warstwa wykończeniowa. Górna — lokal, w którym trzeba zacząć od skucia wszystkiego do surowej ściany.

Koszt robocizny wybranych prac remontowych w złotych za metr kwadratowy Wykres zakresów. Malowanie ścian od 15 do 35 złotych za metr kwadratowy, gruntowanie ścian i sufitów od 10 do 14, gładź gipsowa od 45 do 75, skucie starych płytek od 60 do 85, cyklinowanie parkietu od 90 do 120, ułożenie płytek ceramicznych w standardzie od 110 do 160, płytki niestandardowe od 140 do 210 złotych za metr kwadratowy. Wykres pokazuje, że prace wykończeniowe widoczne dla kupującego są kilkakrotnie tańsze niż prace glazurnicze i podłogowe. Za co naprawdę płacisz w remoncie Robocizna wybranych prac, w złotych za metr kwadratowy — widełki od–do 0 zł 50 zł 100 zł 150 zł 200 zł Malowanie ścian 15–35 Gruntowanie ścian i sufitów 10–14 Gładź gipsowa 45–75 Skucie starych płytek 60–85 Cyklinowanie parkietu 90–120 Płytki ceramiczne, standard 110–160 Płytki ceramiczne, niestandardowe 140–210 Źródło: zestawienie stawek BudujemyDom.pl na podstawie cenników SEKOCENBUD, stan na lipiec 2026. Stawki obejmują samą robociznę, bez materiału. Remont generalny w całości: 2400–3200 zł za metr kwadratowy.
Robocizna wybranych prac remontowych w złotych za metr kwadratowy. Źródło: zestawienie stawek BudujemyDom.pl na podstawie cenników SEKOCENBUD, stan na lipiec 2026.

Robocizna poszczególnych prac rozkłada się bardzo nierówno: malowanie ścian to 15–35 zł/m², gruntowanie ścian i sufitów 10–14 zł/m², gładź gipsowa 45–75 zł/m², skucie starych płytek 60–85 zł/m², cyklinowanie parkietu 90–120 zł/m², a ułożenie płytek ceramicznych 110–160 zł/m² w standardzie i 140–210 zł/m² przy układzie niestandardowym — wszystkie stawki wg BudujemyDom.pl na podstawie cenników SEKOCENBUD, stan na lipiec 2026. To jest praktyczna wskazówka sama w sobie: to, co kupujący zobaczy na zdjęciach, jest w tej tabeli najtańsze.

Koszt, który najłatwiej pominąć w kosztorysie, to instalacje. Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50-metrowym to 11 000–16 000 zł, wg tego samego zestawienia BudujemyDom.pl — czyli około jednej dziesiątej budżetu remontu wydane na coś, czego na zdjęciach z ogłoszenia nie widać wcale.

Do tego dochodzi ruchomy grunt pod nogami. Ceny materiałów budowlanych w kwietniu 2026 były o 2,1% wyższe niż rok wcześniej — Dane: sieć handlowa materiałów budowlanych Grupa PSB, zestawienie „Trendy cenowe”. Kosztorys, który dostaniesz dziś, za pół roku będzie już historyczny.

Ile trwa sprzedaż mieszkania, a ile dokłada do niej remont?

Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym — licząc od wystawienia ogłoszenia do podpisania aktu notarialnego — zajęła w 2025 roku średnio 122 dni w pięciu największych miastach po Warszawie i 133 dni w mniejszych miejscowościach. W samej Warszawie średnia roczna wyniosła 111 dni, a w czwartym kwartale sięgnęła 132 dni. Źródło: dane Metrohouse i Credipass, opublikowane przez „Rzeczpospolitą” 1 kwietnia 2026.

Zwróć uwagę, co dokładnie mierzy ta statystyka. To nie jest czas oczekiwania na kupca ani czas do rezerwacji — to pełna droga od ogłoszenia do notariusza.

Czasu samego remontu nie podam, bo nie ma dla niego wiarygodnej statystyki: żadne z dostępnych zestawień nie podaje wielkości próby ani sposobu pomiaru. Podam za to regułę, która działa niezależnie od tego, ile prace potrwają: czas remontu doliczasz do czterech miesięcy sprzedaży, nie zamiast nich. Zakładam przy tym, że remont kończy się przed publikacją ogłoszenia — mieszkanie z ekipą w środku ogląda się gorzej. Jeśli ekipa wejdzie w styczniu, akt notarialny jest realnie sprawą jesieni.

Trzy ścieżki sprzedaży mieszkania do remontu i czas, jakiego wymaga każda z nich Schemat trzech osi czasu. Ścieżka pierwsza: remont, a po nim sprzedaż na rynku — najpierw kosztorys i szukanie ekipy, potem prace remontowe, potem wystawienie ogłoszenia i około czterech miesięcy do aktu notarialnego. Ścieżka druga: sprzedaż na rynku bez remontu — od razu wystawienie ogłoszenia i około czterech miesięcy do aktu. Ścieżka trzecia: sprzedaż w obecnym stanie do 123 Skup Nieruchomości — zgłoszenie z numerem księgi wieczystej, bezpłatna wycena w dwadzieścia cztery godziny, oględziny, a następnie przelew w siedem do czternastu dni od oględzin przy uregulowanym stanie prawnym. Schemat pokazuje, że czas remontu dolicza się do czasu sprzedaży, a nie biegnie razem z nim. Trzy ścieżki i ich zegar Remont nie biegnie równolegle ze sprzedażą — dolicza się do niej. A Remont, potem sprzedaż na rynku Kosztorys i szukanie ekipy Prace remontowe Ogłoszenie → akt notarialny ok. 4 miesiące B Sprzedaż na rynku bez remontu Ogłoszenie → akt notarialny ok. 4 miesiące C Sprzedaż w obecnym stanie do nas Zgłoszenie z numerem księgi wieczystej Bezpłatna wycena w 24 godziny Oględziny i umowa, przelew w 7–14 dni od oględzin przy uregulowanym stanie prawnym Źródło czasu sprzedaży: dane Metrohouse i Credipass za 2025 rok — średnio 122 dni w pięciu największych miastach po Warszawie. Terminy wyceny i przelewu to warunki oferty 123 Skup Nieruchomości. Długość odcinków jest poglądowa.
Trzy ścieżki sprzedaży mieszkania do remontu i czas każdej z nich. Ścieżka C to oferta 123 Skup Nieruchomości. Źródło czasu sprzedaży: dane Metrohouse i Credipass za 2025 rok.

Czy w czasie remontu rynek pracuje na ciebie?

Nie na tyle, żeby sfinansować remont — i to jest odpowiedź niezależnie od miasta. Popularne pocieszenie brzmi: „przez te miesiące mieszkania i tak podrożeją”. Sprawdźmy je na danych.

Dwie instytucje mierzą to samo zjawisko i pokazują dwa różne obrazy. Wskaźnik cen lokali mieszkalnych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dla całej Polski wzrósł w pierwszym kwartale 2026 roku o 5,2% rok do roku na rynku wtórnym i o 2,6% wobec poprzedniego kwartału — Źródło: GUS, informacja z 2 lipca 2026. Ceny transakcyjne Narodowego Banku Polskiego (NBP) w największych miastach mówią co innego: w tym samym kwartale Warszawa zanotowała −1,72%, Poznań −1,67%, a Gdańsk +6,21% rok do roku.

Zmiana cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym w pierwszym kwartale 2026 roku, rok do roku, w ośmiu miastach Wykres słupkowy dywergentny. Gdańsk plus 6,21 procent, Rzeszów plus 2,08, Wrocław plus 0,68, Łódź plus 0,12, Kraków minus 0,01, Katowice minus 0,11, Poznań minus 1,67, Warszawa minus 1,72. Linią odniesienia zaznaczono wskaźnik cen lokali mieszkalnych GUS dla całej Polski na rynku wtórnym, który wyniósł plus 5,2 procent. Wykres pokazuje, że w tym samym kwartale duże miasta rozeszły się kierunkiem zmiany cen, a średnia dla całego kraju jest wyższa niż dla większości z nich. Rynek wtórny w I kwartale 2026: osiem miast, dwa kierunki Zmiana ceny transakcyjnej za metr kwadratowy rok do roku, w procentach GUS, cała Polska: +5,2% Gdańsk +6,21% Rzeszów +2,08% Wrocław +0,68% Łódź +0,12% Kraków −0,01% Katowice −0,11% Poznań −1,67% Warszawa −1,72% Źródło: ceny transakcyjne NBP za I kwartał 2026 w opracowaniu Strefy Inwestorów (14 maja 2026); linia odniesienia: wskaźnik cen lokali mieszkalnych GUS, rynek wtórny, I kwartał 2026 (publikacja 2 lipca 2026).
Zmiana cen transakcyjnych na rynku wtórnym rok do roku w I kwartale 2026. Wskaźnik GUS obejmuje całą Polskę, dane NBP tylko największe miasta — dlatego się różnią. Źródło: dane NBP w opracowaniu Strefy Inwestorów (14 maja 2026) i GUS (publikacja 2 lipca 2026).

W tym samym kwartale ceny rosły też w Rzeszowie o 2,08%, we Wrocławiu o 0,68% i w Łodzi o 0,12%, a nieznacznie spadały w Krakowie o 0,01% i w Katowicach o 0,11% — dane NBP w opracowaniu Strefy Inwestorów z 14 maja 2026.

Skąd rozjazd między obiema instytucjami? Wskaźnik GUS obejmuje całą Polskę razem z mniejszymi miejscowościami, gdzie ceny wciąż rosną. Baza NBP to wąska grupa największych miast. Rozjazd bierze się z zakresu próby, nie z błędu którejkolwiek instytucji.

Teraz najważniejsze: te procenty są roczne, więc przelicz je na miesiące, zanim wyciągniesz wniosek. Gdański wzrost 6,21% rok do roku to około 0,5% miesięcznie — cztery miesiące remontu przy mieszkaniu wartym 500 000 zł dokładają w tym tempie mniej więcej 10 000 zł, czyli jedną dwunastą kosztu remontu. Warszawski spadek 1,72% rok do roku odejmuje w tym samym czasie około 3000 zł. Oba przeliczenia to opracowanie własne na podstawie danych NBP. W żadnym z tych miast rynek nie sfinansuje ci remontu.

Jak policzyć, czy remont się zwróci?

Zasada jest jednozdaniowa: remont zwraca się wtedy i tylko wtedy, gdy podnosi cenę sprzedaży o więcej, niż sam kosztował. Nie gdy mieszkanie ładniej wygląda i nie gdy szybciej się sprzeda. O więcej, niż kosztował.

Poniższa tabela to przykład liczbowy, a nie statystyka rynkowa — założenia są moje i podaję je wprost, żeby dało się podstawić własne. Bierzemy mieszkanie 50 m², którego wartość rynkowa w obecnym stanie wynosi 380 000 zł, a po remoncie wyniosłaby 500 000 zł. Obie kwoty to założenia przykładu, a wszystkie wyniki poniżej to opracowanie własne na podstawie stawek BudujemyDom.pl.

Ścieżka Co dostajesz Co odliczasz Zostaje Ile to trwa Skąd liczby
A. Remont w dolnych widełkach, potem sprzedaż na rynku 500 000 zł 50 m² × 2400 zł/m² = 120 000 zł 380 000 zł remont + ok. 4 miesiące sprzedaży opracowanie własne wg stawek BudujemyDom.pl
A′. Remont w górnych widełkach, potem sprzedaż na rynku 500 000 zł 50 m² × 3200 zł/m² = 160 000 zł 340 000 zł remont + ok. 4 miesiące sprzedaży opracowanie własne wg stawek BudujemyDom.pl
B. Sprzedaż na rynku bez remontu 380 000 zł — 380 000 zł ok. 4 miesiące opracowanie własne wg danych Metrohouse
C. Sprzedaż w obecnym stanie do nas 75–85% wartości rynkowej w stanie obecnym, czyli 285 000–323 000 zł — przedział z naszych ofert z ostatnich dwunastu miesięcy dla mieszkania do remontu z instalacjami do wymiany — 285 000–323 000 zł bezpłatna wycena w 24 godziny od zgłoszenia z numerem księgi wieczystej, przelew w 7–14 dni od oględzin przy uregulowanym stanie prawnym Dane: nasze oferty, niezweryfikowane zewnętrznie
Przykład obliczeniowy dla mieszkania 50 m² o wartości rynkowej 380 000 zł w stanie obecnym. Koszt remontu wg stawek BudujemyDom.pl (stan na lipiec 2026), czas sprzedaży wg danych Metrohouse i Credipass za 2025 rok. Kwoty przed podatkiem — o nim niżej.

Wynik jest pouczający. Przy remoncie w dolnych widełkach ścieżki A i B kończą się tą samą kwotą — remont za 120 000 zł podniósł cenę o dokładnie 120 000 zł, czyli wyszedł na zero, a kosztował dodatkowo kilka miesięcy, ryzyko przekroczenia kosztorysu i cały nadzór nad ekipą. Przy remoncie w górnych widełkach ta sama praca kończy się stratą 40 000 zł — opracowanie własne na podstawie górnej stawki BudujemyDom.pl. Remont opłaca się dopiero wtedy, gdy różnica między ceną po remoncie a ceną w stanie obecnym jest wyraźnie większa niż koszt prac.

Ścieżka C daje mniej — i tak ma być, bo kupujemy w stanie zastanym, bierzemy na siebie remont i ryzyko. Ma sens wtedy, gdy różnica jest mniejsza niż to, co kosztuje cię czekanie: rata kredytu, czynsz za pustostan, sprawa spadkowa do zamknięcia, przeprowadzka, która nie może czekać. Nie ma sensu wtedy, gdy masz czas, mieszkanie jest w dobrym stanie i ma uporządkowane papiery — wtedy zwykła sprzedaż na rynku da ci więcej i mówimy to wprost. Jeśli chcesz mieć twardą liczbę do wstawienia w wiersz C, zamów bezpłatną wycenę — dostaniesz ją w 24 godziny od zgłoszenia z numerem księgi wieczystej.

Co zmienia podatek, jeśli sprzedajesz przed upływem pięciu lat?

Zanim przeczytasz tę sekcję: to jest opis reguły ogólnej, a nie porada podatkowa dla twojej sprawy. Stan prawny na wrzesień 2026. Przy decyzji na dużą kwotę potwierdź ją u doradcy podatkowego albo wystąp o własną interpretację indywidualną.

Jeśli sprzedajesz mieszkanie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je kupiłeś lub wybudowałeś, płacisz 19-procentowy podatek od dochodu, czyli od różnicy między ceną sprzedaży a kosztami, i składasz PIT-39. Zeznanie za dany rok składa się od 15 lutego do 30 kwietnia roku następnego — tak opisuje to broszura informacyjna Ministerstwa Finansów do PIT-39.

Trzy sytuacje zmieniają ten rachunek całkowicie i warto sprawdzić je zanim policzysz cokolwiek innego:

  • Mieszkanie ze spadku. Pięć lat liczy się wtedy od końca roku, w którym nieruchomość kupił lub wybudował spadkodawca, a nie od dnia, w którym ty ją odziedziczyłeś (art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Mieszkanie kupione przez rodziców trzydzieści lat temu jest po tym terminie, choćbyś dziedziczył je w zeszłym miesiącu — a wtedy podatku nie ma w ogóle.
  • Ulga mieszkaniowa. Jeśli przychód ze sprzedaży wydasz na własne cele mieszkaniowe, nie później niż w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym sprzedałeś, odpowiadająca temu część dochodu jest zwolniona z podatku — art. 21 ust. 1 pkt 131 tej samej ustawy, opisany w broszurze Ministerstwa Finansów. Przy pełnym wydatkowaniu podatku nie zapłacisz wcale.
  • Nabycie w spadku lub darowiźnie zmienia też koszty. Ustala się je wtedy według art. 22 ust. 6d, a nie 6c — to inny katalog, obejmujący między innymi koszty poniesione przez spadkodawcę oraz zapłacony podatek od spadków i darowizn.

Dopiero gdy żadna z tych trzech sytuacji cię nie dotyczy, wchodzi rzecz istotna dla remontu. Kosztem uzyskania przychodu są udokumentowane koszty zakupu, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy, poczynione w czasie jej posiadania — art. 22 ust. 6c ustawy. Wysokość nakładów ustala się przy tym wyłącznie na podstawie faktur VAT oraz dokumentów potwierdzających opłaty administracyjne (art. 22 ust. 6e).

I tu jest pułapka, którą warto zrozumieć dokładnie, bo intuicja podpowiada coś odwrotnego. Podatek nie przesuwa progu opłacalności remontu. Remont podnosi koszty, ale podnosi też cenę sprzedaży, czyli przychód — w przykładzie z tabeli dochód do opodatkowania jest w ścieżkach A i B identyczny, więc podatek w obu wynosi tyle samo. Fiskus nie dokłada się do remontu; skaluje o 19% zarówno zysk, jak i stratę na nim. To opracowanie własne na podstawie stawki podanej przez Ministerstwo Finansów w broszurze do PIT-39.

Faktury VAT nie dają ci więc zysku — chronią cię przed stratą, i to konkretną. Remont za 120 000 zł zrobiony bez faktur, który podniósł cenę o 120 000 zł, podnosi twój dochód o całe 120 000 zł, bo nie masz czym udokumentować kosztu. Płacisz od tego 22 800 zł podatku — od pieniędzy, które oddałeś ekipie; to opracowanie własne przy stawce 19% podanej przez Ministerstwo Finansów. Ten sam remont z fakturami jest podatkowo obojętny. To jest realna cena rozliczenia „na rękę” i pojawia się dokładnie wtedy, gdy sprzedajesz przed upływem pięciu lat.

Zwróć jeszcze uwagę, że ustawa mówi o nakładach, które zwiększyły wartość lokalu — nie każdy wydatek remontowy się kwalifikuje, a granicę wyznacza praktyka organów podatkowych. To kolejny powód, żeby przy dużym budżecie zapytać doradcę, zanim podpiszesz umowę z ekipą.

Kiedy remont się opłaca, a kiedy nie?

Remont ma sens w czterech sytuacjach i nie ma go w czterech innych. Poniżej obie listy.

Remont ma sens, gdy:

  • Mieszkanie odstrasza na zdjęciach czymś tanim do usunięcia — malowanie ścian to 15–35 zł/m² robocizny wg cennika przytoczonego przez BudujemyDom.pl, a efekt na fotografiach jest nieproporcjonalnie duży w stosunku do tej kwoty.
  • Twoim kupującym jest rodzina szukająca mieszkania do wprowadzenia się od razu, a nie inwestor kupujący pod przebudowę.
  • Różnica między ceną po remoncie a ceną w stanie obecnym wyraźnie przekracza kosztorys — sprawdź to na własnych liczbach w tabeli wyżej, zanim zaczniesz.
  • Masz z czego sfinansować prace bez kredytu i bez naruszania poduszki na nieprzewidziane koszty.

Remont nie ma sensu, gdy:

  • Wchodzisz w instalacje. Elektryka i hydraulika to koszt, którego kupujący nie widzi na zdjęciach, a sama wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50-metrowym to 11 000–16 000 zł wydane na bezpieczeństwo, nie na cenę.
  • Twój horyzont czasowy jest krótszy niż remont plus cztery miesiące sprzedaży.
  • Mieszkanie ma nieuregulowany stan prawny. Najpiękniejsza kuchnia nie naprawi braku księgi wieczystej ani niezakończonego działu spadku — najpierw dokumenty, potem estetyka.
  • Nie dostaniesz faktur VAT za prace, a sprzedajesz przed upływem pięciu lat od końca roku zakupu — wtedy remont podniesie ci podatek, a nie obniży. Sprawdź to z doradcą podatkowym na swoich liczbach.

Za ile sprzedasz mieszkanie do remontu i jak je wycenić?

Wycena mieszkania do remontu zaczyna się od ceny metra w twojej okolicy za lokal w dobrym stanie — z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń — od której odejmuje się kosztorys prac i czas ich trwania. Ogłoszenia są punktem wyjścia najgorszym z możliwych, bo pokazują ceny oczekiwane, a nie zapłacone.

Po naszej stronie rachunek wygląda tak samo, tylko liczymy go za ciebie. Cały nasz przedział ofert to 50–95% wartości rynkowej i zależy od stanu technicznego oraz prawnego nieruchomości. W tym przedziale za mieszkanie do remontu, z instalacjami do wymiany, płacimy 75–85% wartości — to przedział z naszych ofert z ostatnich dwunastu miesięcy. Za mieszkanie w dobrym stanie z czystą księgą wieczystą 85–95%, również z naszych ofert z ostatnich dwunastu miesięcy. Poniżej 75% schodzimy w przypadkach szczególnych: po pożarze, po zalaniu albo przy nieuregulowanym stanie prawnym. Wycena jest bezpłatna i przygotowujemy ją w 24 godziny od zgłoszenia z numerem księgi wieczystej, a przelew realizujemy w 7–14 dni od oględzin przy uregulowanym stanie prawnym.

Jeśli twoje mieszkanie stoi w stolicy, konkretne warunki opisaliśmy na stronie skupu nieruchomości w Warszawie. Cały mechanizm ustalania widełek — co je podnosi, a co obniża — rozłożyliśmy na czynniki pierwsze w tekście czy skup nieruchomości się opłaca. A jeśli już wiesz, że nie chcesz remontować, przejdź od razu do skupu mieszkań. Ten sam rachunek przy domu wygląda inaczej, bo dochodzą do niego dokumenty z trzech urzędów i ustawowe prawo pierwokupu — rozłożyliśmy to w tekście o tym, czym różni się sprzedaż domu od sprzedaży mieszkania.

Najczęstsze pytania

Czy warto remontować mieszkanie przed sprzedażą?

Warto tylko wtedy, gdy remont podniesie cenę o więcej, niż sam kosztuje. Remont generalny 50-metrowego mieszkania to od 120 000 zł wg stawek BudujemyDom.pl ze stanu na lipiec 2026, więc próg opłacalności jest wysoki. Malowanie i drobne naprawy zwracają się znacznie częściej niż wymiana instalacji.

Lepiej sprzedać mieszkanie do remontu czy wyremontowane?

Zależy od tego, czy różnica w cenie przewyższa koszt prac i wartość straconego czasu. Jeśli remont kosztuje tyle, o ile podnosi cenę, obie ścieżki kończą się tą samą kwotą, a jedna z nich zabiera kilka miesięcy. Przy remoncie w górnych widełkach kosztowym ta sama praca kończy się już stratą.

Za ile najlepiej sprzedać mieszkanie do remontu?

Punktem wyjścia jest cena transakcyjna metra za lokal w dobrym stanie w twojej okolicy, pomniejszona o realny kosztorys prac. My za mieszkanie do remontu z instalacjami do wymiany płacimy 75–85% wartości rynkowej w stanie obecnym — to przedział z naszych ofert z ostatnich dwunastu miesięcy.

Jak wycenić mieszkanie do remontu?

Opieraj się na cenach transakcyjnych z aktów notarialnych, nie na ogłoszeniach, które pokazują ceny oczekiwane. Od ceny lokalu w dobrym stanie odejmij kosztorys prac i doliczoną wartość czasu. Bezpłatną wycenę przygotowujemy w 24 godziny od zgłoszenia z numerem księgi wieczystej.

Czy koszty remontu obniżają podatek od sprzedaży mieszkania?

Obniżają podstawę opodatkowania, ale nie dają zysku: remont podnosi też cenę sprzedaży, więc dochód wychodzi podobny. Faktury VAT chronią cię przed stratą — bez nich zapłacisz 19% od kwoty, o którą remont podniósł cenę. Podstawa to art. 22 ust. 6c i 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ile trwa sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym?

W 2025 roku od wystawienia ogłoszenia do aktu notarialnego mijały średnio 122 dni w pięciu największych miastach po Warszawie i 133 dni w mniejszych miejscowościach — wg danych Metrohouse i Credipass. Czas remontu dolicza się do tego okresu, a nie biegnie równolegle.

Czy w czasie remontu ceny mieszkań rosną na tyle, żeby remont się zwrócił?

Nie. W pierwszym kwartale 2026 roku ceny transakcyjne na rynku wtórnym rosły w Gdańsku o 6,21% rok do roku, a w Warszawie spadały o 1,72% — wg danych NBP. Przeliczone na cztery miesiące gdańskie tempo dokłada przy mieszkaniu za 500 000 zł około 10 000 zł, czyli ułamek kosztu remontu.

Czy skup kupi mieszkanie w bardzo złym stanie technicznym?

Kupujemy lokale w stanie zastanym, również po pożarze, zalaniu czy wieloletnim pustostanie — po oględzinach i przy uregulowanym stanie prawnym. Cena zależy wtedy od kosztorysu koniecznych prac. Nasze oferty mieszczą się w przedziale 50–95% wartości rynkowej i zależą od stanu technicznego oraz prawnego nieruchomości.

Źródła

Tekst przygotował zespół redakcyjny 123 Skup Nieruchomości. Publikacja: 6 września 2026. Stan prawny i ceny: wrzesień 2026. Zauważyłeś błąd albo nieaktualną liczbę? Napisz do nas — poprawimy i odnotujemy datę zmiany.

szybki skup nieruchomości

Jestem ekspertem rynku nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w skupie mieszkań, analizie rynku oraz doradztwie dla właścicieli. Tworzę praktyczne artykuły związane z rynkiem nieruchomości, sprzedaży i skupu mieszkań.